Konečný vzhled domu vždy určuje souhra všech stavebních prvků, jejich materiálů i barev. Nejvýraznější podíl však zaujímá střecha. Viditelná plocha střechy i její sklon mohou objekt opticky zvětšit, přidat pocit útulnosti, pomůžou zasadit objekt do okolí tak, aby působil přirozeně a esteticky. Střecha samozřejmě nemá roli jen ve vzhledu, zásadně ovlivňuje životnost celého domu. Chrání zdivo i interiér před spádovou vodou, přímým sluncem, větrem, cloní hluk a pomáhá udržet příznivé klima uvnitř. Střecha společně s kvalitně řešenou izolací udrží chlad v místnostech i v horkém létě a v zimě vám může ušetřit nemalé prostředky na vytápění.

Ploché střechy – originální a bezpečné řešení

Moderní materiály i široká nabídka služeb řemeslných firem otevírá daleko širší možnosti. Při plánované stavbě nového objektu nemusíte spoléhat na tradiční řešení. Například u plochých střech dříve převládaly obavy nad dostatečně kvalitním provedením izolace, bylo nutné často řešit nákladné opravy nebo střechy propouštěly vlhkost i teplo a chlad zvenčí. Dnes jsou naopak ploché střechy velmi atraktivní variantou. Plochá střecha dovolí lépe využít prostor v nejvyšším patře bez omezení skosenými podhledy. Navíc je možné využít samotnou střechu jako další prostor, který nabízí venkovní sezení pro odpočinek. Střechu je možné osadit zelení a originálně zakomponovat do celkového obrazu s okolím.

Kvalitní izolace tepla, vlhkosti, i hluku zvenčí

Plochá střecha musí respektovat vysoké nároky na odvod vody. Hydroizolační materiál je třeba volit a ukotvit s naprostou pečlivostí tak, aby vytvořil jednotný a vodotěsný povrch. Jako jednotlivé vrstvy se kombinují tepelné izolační fólie společně s polystyrenem, minerální vlnou, nebo speciální stříkané pěny. Hydroizolaci zajišťuje souvislá vrstva asfaltu, ale i kombinace s dalšími fóliemi. Výsledkem je střecha, která v dlouholetém horizontu plně vyhoví nárokům na izolaci tepla, hluku, brání zatékání, ale současně dobře odvádí vlhkost z interiéru ven.

Ploché střechy jsou atraktivní variantou pro rodinné domy, obchody, provozovny, výrobny i sklady. Jejich provedení je třeba konzultovat s odbornou firmou. V rámci konkrétního projektu doporučí způsob provedení i výběr materiálů, seznámí s časovou i finanční náročností, nicméně vždy realizuje střechu tak, aby přispěla vysoké úrovni bydlení nebo užívání objektu a povýšila vzhled stavby.