Plochá střecha vám dá velkou výhodu a volnost ve vybavení interiéru, který neomezuje snížený podhled. V moderních nebo rekonstruovaných stavbách navíc nabízí další plochu, která může posloužit jako relaxační otevřený prostor. Přesto má plochá střecha i své slabiny. Jak poznat, kdy je čas na opravy a zda střecha stále slouží, jak má?

Nemusí jen zatékat, nebezpečná je i plíseň

Narušená izolaci nebo přímo poškozená část pláště způsobí na první pohled viditelné změny. Zatékání po vnější stěně nebo kdekoliv v ploše střechy se projeví jako viditelné mokré skvrny nebo mapy. Upozorní na ně i praskající omítka.

Ovšem pozor, někdy na protékání může upozornit i plíseň. Pokud v rohu místnosti pouze lokálně ošetříte ložisko plísně, můžete vážně zanedbat zásadní problém. Hluboko v základech stěny se může trvale držet vlhkost a s ní prorůstá i plíseň nebo houby.

Poškozené klempířské prvky

Signál pro akutní opravy jsou pak samozřejmě i poškozené prvky, jakou jsou okapy. Někdy může být na vině prudký výkyv počasí, vichr nebo spádová voda. Někdy se jednoduše projeví stárnoucí materiál. Všechny jmenované závady je přitom možné snadno odhalit a stačí průběžně věnovat chvíli času zběžné kontrole.

Ušetřete za vytápění

Čím dál aktuálnější jsou také náklady na vytápění. Starší střechy nebyly často řešeny správnými materiály nebo se na nich jednoduše projevuje vysoký věk a opotřebování. Nedostatečná izolace střechy pak nevede pouze k nepříjemnému zatékání nebo vzniku plísně.

Podkrovní prostory se v letních měsících promění v nevětratelnou saunu a v zimě pak obrovskou zátěží. Celou plochou střechy bude unikat teplo a vy uhradíte zbytečně vysoké částky za vytápění bez většího efektu na dosažené komfortní teplotě uvnitř.

Nechte si poradit a třeba jen konzultujte stav vaší střechy. Ekisys nabízí odborné poradenství a v případě potřeby dokáže převzít kompletní přípravu i realizaci oprav střech i jejich rekonstrukce.