Dřívější generace vás bude pravděpodobně varovat před úmyslem vybrat si pro novostavbu plochou střechu nebo před koupí staršího domu. Ploché střechy nabízí výhody v lepším využití prostoru v nejvyšším patře, neomezují interiér skosenými podhledy, při vytápění nepohlcují velkou plochou teplo, dovolují mnohonásobně jednodušší údržbu. Přesto si často drží špatnou pověst. Na vině jsou zejména dříve nekvalitně provedené nebo vybírané izolační materiály. Tento problém však v současném stavební průmyslu zcela mizí.

Nové domy v atraktivním designu

Plochá střecha je kotvena tak, aby vytvořila souvislou a dokonale vodotěsnou plochu. Moderní materiály kombinují žádoucí vlastnosti na maximum, z interiéru odvádí vlhkost, ale dovnitř nepropouští ani vodní páry ani spádovou vodu. Také relativně nepatrný sklon střechy a další prvky myslí na okamžitý odvod dešťové vody i tajícího sněhu z povrchu. Se stejným důrazem se s hydroizolací kombinují fólie, minerální vlna, stříkaná pěna nebo polystyren. Tyto materiály fungují jako efektivní tepelná izolace. V době léta brání prohřívání interiéru, v zimě naopak pomáhají udržet teplo, omezují tepelné úniky a tím snižují náklady na vytápění.

Současně prováděné ploché střechy jsou pevné a odolné, dovolují dokonce využít plochu střechy jako další pochozí zónu. Na střeše je možné realizovat venkovní sezení nebo část střechy dokonce osadit zelení. Plochá střecha tak dokonale spojuje funkční prvky s estetickým vzhledem.

Starší střechy není problém kvalitně opravit

Pokud zvažujete opravu nebo nápravu nedostatečnosti ploché střechy u staršího objektu, nemusíte se obávat kompromisů ani extrémně náročné rekonstrukce. Odborná firma projde stav střechy, který zhodnotí a nabídne optimální řešení. Střechu je možné opravit, slabá místa vyměnit nebo překrýt kvalitnějšími materiály. Při kompletní výměně pokrývky jsou přednostně používány pracovní postupy i materiály, které navenek zachovají původní vzhled, ale chrání objekt účinněji a v dlouholetém horizontu.

Nechte si poradit, ale také své záměry konzultujte s odbornými firmami. Z objektivního nadhledu vám doporučí možnosti, přiblíží časovou i finanční náročnosti daného projektu. Přiblíží vám také aktuální možnosti a výhody, které přináší.